Din private Demenskonsulent

Her finder du dine muligheder for at booke mig som konsulent eller bisidder. Enten på timebasis eller på klippekort.

Klippekort

Køb et klippekort og få dermed adgang til mig i klippekortets antal timer. 

 

✔︎ Føler du, at det kommunale ikke dækker dine behov?

✔︎ Føler du, at du skal tilpasse din hverdag ud fra, hvornår det kommunale har tid i deres kalender?

✔︎ Vil du gerne have en fagprofessionel til at rådgive og vejlede dig i din problemstilling, når det passer ind i din kalender?

… Så er et klippekort hos Demenskonsulenten det, du har brug for. 

Et klippekort giver dig 5-10 timers rådgivning og vejledning med mig, som du kan bruge, når det passer ind i din kalender.
Jeg giver dig min tid, og jeg er der på dine præmisser. Jeg er ikke bundet af de kommunale kvalitetsstandarder og begrænsninger. 

Et klippekort hos mig kan du bruge til rådgivning, vejledning og støtte til dig og dine Nære i jeres hverdag. 

Her er nogle eksempler på, hvad tiden i et klippekort kan bruges til:

  • Følgeskab til diverse møder med det kommunale.
  • Kortlægning af livshistorie hos din Nære med demens.
  • Hjælp til kommunikation med hjemmepleje, det kommunale, lægen, hospitalet eller noget helt femte.
  • Bisidder
  • Partsrepræsentant
  • Rådgivning, vejledning og støtte
  • Familiedialog 
  • Og meget andet

Kontakt mig for mere information, og for afklaring om, hvilket klippekort jeg vil anbefale dig.

Eller køb her:

Klippekort - 5 timer

For ikke-medlemmer af Videns-portalen: 4.500 kr.

Klippekort - 10 timer

For ikke-medlemmer af Videns-portalen: 8.900 kr.

Du har mulighed for at betale i rater.
Hvis du ønsker dette, skal du under “Betalingsform” vælge “rater” i stedet for “Éngangsbetaling”.
Som medlem af Videns-portalen kan du købe Klippekort til medlemspris, når du logger ind.

Ønsker du telefonsamtale?

Har du brug for rådgivning, vejledning, støtte eller en samtale om stort og småt i dit liv, er det muligt at booke mig til en telefonsamtale på timebasis. 

En konsulenttime hos mig koster 950 kr.

Bisidder og partsrepræsentant

Du er altid velkommen til at have en bisidder med til alle former for møder inden for det offentlige.

Du er også velkommen til at have en partsrepræsentant. Efter forvaltningslovens § 8 stk 1, må du give fuldmagt til at andre må repræsentere eller bistå dig i din sag. 

Med mig som bisidder/partsrepræsentant, får du en faglig stærk person med til dine møder, som kan stille de spørgsmål inden for demensområdet, som du måske ikke selv har tænkt. 

Som bisidder har jeg lov til at supplere og rådgive jer som familie i sagen, men jeg må ikke tage stillinger eller beslutninger om noget i jeres sag. 

Kontakt mig for mere info: